Kanadalı maden arama şirketi Alamos Gold’un Türkiye’deki iştiraki Doğu Biga Madencilik tarafından Çanakkale Kirazlı’da yürütülecek maden arama faaliyetlerine karşı tepkiler sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, olayı yakından takip etmek ve tepki göstermek için Çanakkale’ye giderek Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’la birlikte maden sahasına indi.

Çanakkale’nin merkeze bağlı Kirazlı Köyü yakınlarındaki, Alamos Gold şirketi, altın ve gümüş madeni sahasında çalışmalar yapmak için ağaçları kesip kazılar yaparak büyük bir tahribata sebep olurken, maden sahasının yakınında projeye karşı direniş 26 Temmuz’da başlatılmıştı. Su ve Vicdan Nöbeti’nde çadırların ve ziyaretçilerin sayısı her geçen gün artarken, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Derneği’nin (TEMA) verilerine göre 195 bin, projenin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna göre 45 bin 650, Orman Genel Müdürlüğü’ne göre ise 13 bin 400 ağaç kesildi.

‘BURAYI GÖRÜP DE VİCDANI SIZLAMAYACAK OLAN YOKTUR’

Bölgede 26 Temmuz’da 16 kişiyle başlayan “Su ve Vicdan Nöbeti”, 5 Ağustos’ta Çanakkale Belediyesi’nin çağrısıyla, binlerce insanın, bir kilometrelik bir kortej oluşturduğu “Büyük Su ve Vicdan Buluşması”na dönüştü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından “Kaz Dağları’na hep birlikte sahip çıkmaya gidiyoruz” ifadelerini kullanarak olayı yakından takip etmek ve tepki göstermek için Çanakkale’ye gitti. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’la birlikte maden sahasına inen Soyer, sahanın ciddi bir şekilde talan edildiğini açıkladı. “Burayı görüp de vicdanı sızlamayacak kimse yoktur” ifadelerini kullanan Tunç Soyer, hukuki mücadelenin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. (İZ GAZETE)