İzmir Milletvekilleri Atila Sertel ve Özcan Purçu’nun birlikte kitap yazdıkları belirtildi. Purçu’nun yaşamını anlatacak kitap için hazırlıkların başladığı ifade edildi. Hayatı sıkıntılarla geçen Purçu’nun başından geçenleri anlatması, Sertel’in de kaleme almasıyla oluşacak kitap ‘Hayatım Roman’ adını taşıyacak.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekilleri Atila Sertel ve Özcan Purçu’nun birlikte kitap yazdığı öğrenildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) ilk Roman milletvekili olma özelliğini elinde bulunduran Purçu’nun zor ve sıkıntılı geçen hayatını kitaplaştırma kararı alan Sertel’in notlar almaya başladığı belirtildi.

‘Hayatım Roman’ adını taşıyacak olan kitap için çalışmaların start aldığı ve ikilinin taslağı oluşturma aşamasına geldikleri aktarıldı. Vekillikten kalan boş zamanda Purçu’nun yaptığı anlatımlarla ve Sertel’in kaleme almasıyla oluşacak kitabın en kısa sürede yayınlanacağı açıklandı.

UFAK UFAK ÇAKTIRMADAN NOTLAR ALIYORUM
Geçtiğimiz günlerde ‘Ah Şu Gazeteciler’ kitabını okurlarla buluşturan Sertel, Purçu’yla birlikte yürütülen çalışma için, “Ben asıl ‘Ah Şu Meclis’ kitabını da yazacağım. Onu da ayrıldığım zaman yazacağım. Onları da not alıyorum ufak ufak çaktırmadan. Bir milletvekili arkadaşımızın hayat öyküsünü kaleme almaya hazırlanıyoruz. Özcan Purçu’nun hayatını yazmaya başladık. Kitabın adı ‘Hayatım Roman’ olacak. Çok zorluklar yaşmış Özcan. O anlatacak ben yazacağım. Yazmayı hiç bırakmamaya özen gösteriyorum” dedi.

HABERİM YOKKEN SES KAYDI ALIYORMUŞ, SÜRPRİZ OLDU, ÇOK MUTLU OLDUM
Kitap çalışmasıyla ilgili konuşan Purçu ise, “Atila ağabeyle sık sık şehir dışı seyahatler yapıyoruz. Her tarafa birlikte gidiyoruz. İstanbul’daki seçim çalışmasında 17 gün nöbet tuttuk. ‘Özcan hayatın nasıl geçti?’ diye soruyordu. Bunları bir yandan da yavaş yavaş yazıyormuş. Benim haberim yok. Bir gün, ‘Ben senin kitabı yazmaya başladım’ dedi. ‘Nasıl yani?’ diye sordum. Hikayeler de güzel tabii… Çocukluğum çadırlarda geçti, bazen elektrik yok, fakirlikle falan yaşadık. Bunları anlatıyordum. Bazen gülüyordu bazen hüzünleniyordu. Bu kitap çalışması benim için sürpriz oldu. spontane gelişti. Mutlu oldum. Ben de istiyordum böyle bir şey ama Atila ağabey benden dinleye dinleye gayet de güzel yazmış, bitince de güzel olacak. 5-6 ay içinde bitirecek gibi duruyor. Bazen ses kaydı da alıyormuş. Ben farkında değilim. Yine yeni seyahatlere gideceğiz anlatmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı. (Egedesonsöz)