DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası’nın İzmir’deki şubeleri Aliağa’da belediyeyle ilişkisi kesilen 187 personelin işe geri alınmaması halinde 2 saatlik iş bırakma eylemine imza atacak. Önümüzdeki hafta alınacak karar Aliağa’yla sınırlı kalmayacak ve tüm İzmir’i kapsayacak.

Egedesonsöz’den Mehmet İşler’in haberine göre; Aliağa Belediyesi’nin Milliyetçi Hareket Partili (MHP) Başkanı Serkan Acar, 31 Mart yerel seçimlerini kazanarak ikinci döneme başlamasının ardından çok sayıda işten çıkarmalara imza atmıştı. Başkan Acar, 3 farklı zamanda düğmeye basmış ve 179 işçinin belediyeyle ilişkisini kesmişti. Acar’ın son olarak 8 kişinin daha işine son vermişti. Bu gelişme sendika için bardağı taşıran son damla oldu.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği ve bünyesindeki Genel-İş Sendikası şubeleri flaş bir karar almaya hazırlanıyor. Sendika Başkan Acar’dan belediyeyle ilişkisi kesilen 187 işçiyi derhal geri almasını talep ediyor. Aksi takdirde sendika Aliağa’daki haksızlığı İzmir ve Türkiye kamuoyuna yansıtabilmek için 2 saatlik iş bırakma eylemine imza atacak.

Genel İş Sendikası şubeleri, önümüzdeki hafta yapacakları toplantıyla ve Kurban Bayramı öncesi alacakları kararla İzmir genelinde iş bırakacak. Gerçekleşen toplantıda iş bırakma eyleminin tarihi netleşecek. Geçtiğimiz 24 Temmuz’da Aliağa’da dayanışma konserinde bir araya gelen sendika temsilcileri işçileri yalnız bırakmamıştı.